Grubumuzun temeli, 1967 yılında “SONBAY İNŞAAT” ismi tescil edilerek kurulan şahıs firması ile inşaat sektöründe faaliyetlere başlanılmasına dayanmaktadır. 1997 yılında şahıs firmasına ek olarak “İLK-TAŞ İNŞ. LTD.ŞTİ.” şirketi kurularak grup bünyesine katılmıştır. 2006 yılında ise “SONBAY İNŞAAT” firması, grubun amiral gemisi konumundaki “SONBAY METAL SANAYİ VE İNŞAAT A.Ş.” ye dönüştürülerek; Türkiye’nin çeşitli illerinde Üst Yapı Projeleri ağırlıklı olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı gibi Resmi Kurum ve Kuruluşların projelerini; beklentilerin üstünde bir kalite anlayışı ile taahhüt edilen zaman dilimlerinden daha kısa sürelerde tamamlanarak ülkemiz hizmetine sunulmuştur.

İnşaat sektöründeki haklı konumumuzun bize getirmiş olduğu saygınlığı korumak her zaman başlıca hedefimiz olmuştur. Kırkbeş yılı aşkın yoğun çalışma sürecinin bize kazandırdığı birikim ve tecrübeyi günümüz bilgi, teknoloji ve insan kaynağı ile birleştirerek çağın gereklerini yerine getirmek amacı ile global arenada ki yeni projelerde yer almak şirketimizin ömrünün yeni jenerasyonlara taşınması için çok önemlidir. Şirketimizin bugünlere gelmesi bireysel çabalar sonucu değil, ‘ekip ruhu’ ile mesai mefhumu gözetmeksizin tüm çalışanların katılımı ile olmuştur. Bu ruhu yaşatmak ve aramıza yeni katılan veya katılacak olan tüm personele bunu aşılamak üst yönetimin temel politikasıdır.
Kuruluşumuzdan bugünlere kadar temel amacımız, bu topraklardan kazandığımız her kuruşu yine bu topraklara yatırmak olmuştur. Hızla büyüyen Türkiye ekonomisine katkıda bulunabilmek amacı ile inşaat sektöründeki birikim ve tecrübelerimizi, en değerli hazinelerimiz olan iş ahlakımız ve disiplinimiz ile harmanlayarak, gerek özkaynaklarımız gerekse global finans kaynaklarını kullanarak üstün projeler hayata geçirmek en büyük hedefimiz olacaktır.

   “Son olarak geçmişten gelen haklı gururumuzu yeni yüzyıllara taşımak ve sadece firmalarımız için değil TÜRKİYEMİZ için en iyisini başarmak arzusu, bizim bu zorlu ve karanlık yoldaki yegane fenerimiz olacaktır….”